Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska Uczelnia Badawcza

Aktualności

W PW trwają prace nad modułową protezą dłoni

Data publikacji: 22.11.2021

Zdjęcie Eweliny Drelich podczas pracy nad modelem protezy.

Każdego roku na świecie ok. 185 tys. osób poddawanych jest amputacji. Szacuje się, że do 2050 r. ta liczba podwoi się. Zespół z Politechniki Warszawskiej pracuje nad uniwersalną i tanią protezą dłoni, której elementy byłyby wymienne i mogły „rosnąć” wraz z użytkownikiem.

Przewodniczący Centrów Badawczych POB w zestawieniu World’s TOP 2% Scientists 2020

Data publikacji: 10.11.2021

Ranking TOP 2% opracowano w oparciu o dorobek naukowy poszczególnych badaczy według indeksu bibliometrycznego. Kryteriami oceny były indeks Hirscha, liczba cytowań (z uwzględnieniem autocytowań), Impact Factor oraz miejsce i rola na liście autorów.

57 osób z Politechniki Warszawskiej, w tym 4 związane z realizacją programu IDUB na PW, znalazło się w zestawieniu World’s TOP 2% Scientists 2020, przygotowanym przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier. 

Zamknięcie przyjmowania wniosków w 2021 r. w ramach programu Open Science

Data publikacji: 08.11.2021

Open Science

Informujemy, że pracownicy i doktoranci Politechniki Warszawskiej mogą wnioskować o wsparcie finansowe udzielane na publikowanie artykułów w czasopismach w ramach tegorocznej edycji programu Open Science do końca listopada 2021 r.

Sprawna Uczelnia: „Turkusowe organizacje - samoorganizacja pracy zespołowej”

Data publikacji: 08.11.2021

Zapraszamy na spotkanie!

Zapraszamy na otwarte spotkanie dla pracowników Politechniki Warszawskiej - Seminarium w ramach cyklu "Nowoczesne metody zarządzania na uczelni", które odbędzie się 23 listopada (wtorek) w godz. 15:00 – 16.30 na platformie MS Teams.

Naukowcy z PW rozwijają badania nad światłowodowymi układami fotonicznymi opartymi na ciekłych kryształach

Data publikacji: 06.11.2021

Schemat uporządkowania molekularnego struktur kubicznych odpowiadających komórkom elementarnym faz błękitnych BP I i BP II.

Z punktu widzenia światłowodowej komunikacji optycznej, wymagany jest obecnie dalszy postęp w zakresie eliminowania pewnych wad badanych systemów fotonicznych, takich jak niewystarczająco szybkie czasy odpowiedzi na zewnętrzne pole elektryczne (dziesiątki milisekund) oraz konieczność stosowania wysokiego napięcia sterującego ze względu na dużą średnicę światłowodu fotonicznego (setki woltów). Naukowcy z PW pracują nad rozwiązaniem tego problemu. Ich projekt badawczy realizowany jest w ramach grantu badawczego FOTECH-2 finansowanego w ramach programy „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej.

Wsłuchaj się w naukę

Data publikacji: 29.10.2021

Logo podcastu

Podcast „Trzy kwadranse z badawczą”

Wyniki konkursy na granty aparaturowe

Data publikacji: 28.10.2021

Zdjęcie przedstawiające kobietę.

W rozstrzygniętym konkursie do finansowania skierowano 22 projekty.

Sprawna Uczelnia: pierwsze seminarium z cyklu "Nowoczesne metody zarządzania na uczelni" za nami

Data publikacji: 26.10.2021

Podczas spotkania można było wysłuchać bardzo ciekawego wykładu, poprowadzonego przez dr hab. Justynę Maciąg, która jest kierownikiem Zakładu Zarządzania Publicznego w Instytucie Spraw Publicznych w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doktor Maciąg w ciągu 90 minut zarysowała w teorii budowanie gotowości do zmiany w podejściu procesowym na uczelniach i podała również jak to wygląda w praktyce, prezentując studium przypadku.

Sprawna Uczelnia: rusza kurs języka angielskiego dla pracowników recepcji, obsługi gości zagranicznych i Straży Akademickiej

Data publikacji: 26.10.2021

Zdjęcie przedstawia trzech mężczyzn w bibliotece.

W ramach działania D.11 już 8 listopada br. rusza kurs podstawowy języka angielskiego dla pracowników, którzy są często tymi, z którymi zagraniczni goście Politechniki Warszawskiej mają pierwszy kontakt po przyjeździe. 

Prąd ze ścieków - nowy odcinek podcastu

Data publikacji: 25.10.2021

Logo podcastu

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Dariusza Aksamita z Wydziału Fizyki PW z prof. Moniką Żubrowską-Sudoł z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Naukowcy z PW prowadzą badania, które mogą pomóc w leczeniu czerniaka

Data publikacji: 25.10.2021

Sara Larsson (firma Insplorion AB) i mgr Swamy Kasarla (doktorant LBIS WCh PW) podczas testowania nowej aparatury.

W świetle rosnącej liczby osób chorujących na czerniaka skóry, na całym świecie naukowcy prowadzą badania nad skuteczną terapią zapobiegania występowania wśród chorych oporności na leki. Wśród nich jest również grupa badaczy z Politechniki Warszawskiej. 

Konkurs BioTechMed_LAB-1

Data publikacji: 15.10.2021

Maksymalny czas realizacji projektu badawczego wynosi 24 miesiące.

Do 12 listopada trwa nabór wniosków w konkursie na projekty służące wzmocnieniu bazy aparaturowej, umożliwiającej wykonywanie przełomowych badań z zakresu dziedziny „Biotechnologia i Inżynieria Biomedyczna” lub zagadnień pokrewnych, wpisujących się w obszar działalności POB BIB.

Jak wygląda praca w CERN? - nowy odcinek podcastu

Data publikacji: 14.10.2021

Logo podcastu

W najnowszym odcinku podcastu "Trzy kwadranse z badawczą" gościmy młodego naukowca - Wojciecha Brylińskiego z Wydziału Fizyki PW, który podczas swojej kilkudniowej przerwy w pracy w ośrodku badawczym CERN opowiedział Dariuszowi Aksamitowi o prowadzonych przez siebie badaniach naukowych.

Bezpłatne zajęcia sportowe dla pracowników PW

Data publikacji: 12.10.2021

Informacja dotycząca zajęć sportowych

Aktywne poranki z jogą, na basenie lub na zajęciach "zdrowe ciało"? A może aktywne popołudnie na koszykówce lub siatkówce? Takie zajęcia, w 100% dofinansowane przez Politechnikę Warszawską, mają do wyboru wszyscy Pracownicy PW! 

Eksperyment ALICE: postępy w badaniach

Data publikacji: 08.10.2021

Schematyczna ilustracja dostępnych technik eksperymentalnych pomiaru oddziaływania między hadronami: a) eksperymenty rozpraszania, b) pomiary przesunięć energii z widma rentgenowskiego w wyniku deekscytacji egzotycznych atomów, c) femtoskopia w małych układach zderzeniowych (pp ) z efektami kanałów sprzężonych (pokazanymi na zielono) oraz w dużych układach kolizyjnych (Pb-Pb) ze znikającym udziałem kanałów sprzężonych (pokazanym na niebiesko) oraz w konsekwencji zmianą charakteru oddziaływania.

Naukowcy z Wydziału Fizyki opublikowali w czasopiśmie Physics Letters B najświeższe wyniki swoich badań nad zmianami charakterystyki oddziaływania silnego między materią zwykłą a materią dziwną.

"Złoty Cyborg" dla przewodniczącego CB POB CyberDS

Data publikacji: 04.10.2021

Prof. Szczypiorski po wręczeniu statuetki, fot. nask.pl

Podczas posiedzenia Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN w siedzibie NASK wręczono statuetki „Złotych Cyborgów” za osiągniecia w rozwoju branży teleinformatycznej w Polsce. Wśród wyróżnionych znalazł się przewodniczący Centrum Badawczego POB Cyberbezpieczeństwo i analiza danych prof. Krzysztof Szczypiorski.

Grant dydaktyczny: Jak będą wyglądały „inteligentne” miasta w przyszłości?

Data publikacji: 27.09.2021

Grafika SMART CITY

W pierwszym konkursie na granty dydaktyczne w PW dofinansowanie przyznano m.in. projektowi prof. Roberta Olszewskiego pt. "Smart city – mroczne widmo czy nowa nadzieja?". Właśnie ruszyły zapisy dla studentów na zajęcia.

Konsolidacja kierowniczej roli PW w programie badań atomów antyprotonowych w eksperymencie AEgIS w CERN

Data publikacji: 22.09.2021

Eksperyment AEgIS.

Międzynarodowa kolaboracja eksperymentu AEgIS w CERN nominowała doktora Georgy’ego Kornakova, adiunkta na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, na stanowisko Convenership for Physics with Antiprotonic Atoms. Pozycja ta jest współdzielona wspólnie z doktorem Giovannim Cerchiari z Uniwersytetu w Innsbrucku. Nominacja ta umacnia pozycję lidera zespołu PW w eksperymencie AEgIS.

Nowe edycje konkursów na granty badawcze

Data publikacji: 21.09.2021

Trzy osoby siedzące na schodach.

CB POB  i BEYOND POB

Nowy odcinek podcastu - dr inż. Rafał Wróblewski

Data publikacji: 15.09.2021

Logo podcastu

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Dariusza Aksamita z Wydziału Fizyki PW z doktorem Rafałem Wróblewskim, Prodziekanem ds. Studenckich na Wydziale Inżynierii Materiałowej PW o ultradźwiękowej atomizacji materiałów funkcjonalnych z przeznaczeniem do druku 3D.

Wyniki II edycji konkursu Best Paper

Data publikacji: 14.09.2021

Znamy wyniki II edycji konkursu Best Paper

W rozstrzygniętym konkursie Best Paper doceniono 44 publikacje. Program finansowany jest ze środków projektu ”Inicjatywa doskonałości – Uczelnia Badawcza”, realizowanego na Politechnice Warszawskiej.  

Naukowcy z PW rozwijają badania nad bateriami sodowo-jonowymi

Data publikacji: 03.09.2021

Zdjęcie SEM nanokrystalizowanej próbki o znacznie poprawionej przewodności elektrycznej wykonane przy dużym powiększeniu (100 kX).

Akumulatory sodowe typu Na-ion z biegiem lat cieszą się coraz większym zainteresowaniem, m.in. ze względu na niski koszt ich produkcji i łatwość w pozyskiwaniu surowców. Niestety, z powodu ich kiepskiej żywotności i niesatysfakcjonującej pojemności elektrochemicznej nadal nie stanowią pełnoprawnej alternatywy dla najpopularniejszych i drogich ogniw litowo-jonowych. Naukowcy z PW pracują nad rozwiązaniem tego problemu. Ich projekt badawczy realizowany jest w ramach grantu badawczego ENERGYTECH-1.

Ruszył konkurs w ramach programu Mobility PW

Data publikacji: 01.09.2021

Zdjęcie przedstawia grupę studentów.

W ramach programu Mobility PW finansowane są m.in.: staże i wizyty studyjne, wyjazdy związane z prowadzeniem badań naukowych do rozprawy doktorskiej, czy uczestnictwo w szkołach letnich i zimowych. Termin składania wniosków w I konkursie upływa 20 września 2021 roku.

II Konferencja sprawozdawcza IDUB

Data publikacji: 24.08.2021

Grafika przedstawiająca datę i miejsce wydarzenia.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Uniwersytet Jagielloński zapraszają do udziału w II Konferencji sprawozdawczej dla uczelni uczestniczących w pierwszym konkursie w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”, organizowanej 8–9 września 2021 r. w Krakowie. Konferencja organizowana jest przy wsparciu członków międzynarodowego zespołu ekspertów oceniającego wnioski konkursowe.

Wyniki konkursu na granty dydaktyczne

Data publikacji: 13.08.2021

Zdjęcie przedstawiające rozmawiających kobietę i mężczyznę

W pierwszym konkursie na granty dydaktyczne w PW dofinansowanie przyznano 10 projektom.