Jakich zmian wymaga teren Kampusu Centralnego PW?

Dr inż. Piotr Pałka z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW wraz z międzywydziałowym zespołem opracowuje koncepcję inteligentnego kampusu PW. Naukowcy m.in. dokonują analizy ilościowej i jakościowej nagrań z monitoringu oraz planują instalację tzw. inteligentnych latarni wyposażonych nie tylko w kamery, ale także wiele innych sensorów. Obecnie zespół analizuje odpowiedzi, których udzielili uczestnicy geoankiety i interaktywnej gry Campus Changer. W badaniach wzięło udział ponad 700 osób – zarówno pracowników PW, jak i studentów oraz gości uczelni.

Gmach Główny PW

Członkowie społeczności akademickiej dzielili się swoimi pomysłami na zagospodarowanie terenów, które obejmuje Kampus Centralny. Robili to zarówno odpowiadając na pytania, jak i zakreślając na mapie obszary, które wymagają wprowadzenia zmian (osoby, które wypełniły ankietę). Chętni mogli również wejść do wirtualnego świata gry CampusChanger i przespacerować się po politechnicznym terenie, odpowiadając na pytania napotkanych postaci.

– Siedemdziesiąt pięć procent ankietowanych stwierdziło, że kampus wymaga zmiany – mówi prof. Robert Olszewski z Wydziału Geodezji i Kartografii. – Odpowiedzi, co trzeba zmienić, były zróżnicowane: więcej infrastruktury rowerowej, obiektów gastronomicznych i zieleni, przestrzeń przed Gmachem Głównym PW powinna ożyć, np. poprzez wpuszczenie food trucków – wymienia naukowiec.

Członkowie społeczności akademickiej mieli różne opinie na temat miejsc parkingowych na terenie kampusu. Co trzeci uczestnik ankiety uważał, że należy powiększyć obszar zieleni kosztem parkingów, co piąty – że miejsc parkingowych jest zbyt mało.

Projekt zakłada analizę danych pozyskanych z monitoringu i sensorów. Pierwsze efekty już widać: w pobliżu Wydziału Chemii przy jednym z chodników, po którym piesi nie mogli przejść z powodu zaparkowanych samochodów, stanął zakaz parkowania.

Naukowcy zaplanowali na pierwszy kwartał 2026 r. roku uruchomienie dziesięciu inteligentnych latarni, czyli urządzeń, wzbogaconych o specjalne sensory.

Inteligentna latarnia będzie rejestrowała w swoim otoczeniu różnorodne pomiary (m.in. temperaturę, ciśnienie, wilgotność, jasność, przechodzące w pobliżu osoby) i reagowała na nie, np.: dostosowując stopień oświetlenia do warunków zewnętrznych oraz do tego, czy w pobliżu znajdują się ludzie. Sieć komunikujących się ze sobą urządzeń pozwoli na tworzenie m.in. map obecności osób, ścieżek po których się przemieszczają, co pozwoli na dostosowywanie kampusu do realnych potrzeb jego użytkowników.

 

Projekt „iCampus WUT – opracowanie koncepcji i pilotażowe wdrożenie systemu sensorów IoT wspierającego utworzenie i rozwój inteligentnego kampusu PW” realizowany jest w ramach II etapu konkursu STRATEG PW II.

Skład zespołu badawczego: dr inż. Piotr Pałka; dr hab. inż. arch. Krzysztof Koszewski; dr inż. Przemysław Korpas; prof. dr hab. inż. Robert Olszewski; dr inż. Sławomir Szostak; dr inż. Agnieszka Wendland; dr inż. arch. Karolina Dąbrowska-Żółtak; mgr inż. Paweł Czernic; mgr inż. Hubert Świech

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.