Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska Uczelnia Badawcza

Kwestionariusz Przewodniczącego Centrum Badawczego POB – Konwersja i magazynowanie energii

Jaką rolę chce odegrać POB Energy w rozwijaniu potencjału badawczego Politechniki Warszawskiej? Na ile ważna, w kontekście działalności naukowej, jest współpraca z biznesem? Na te i na inne pytania odpowiada Przewodniczący POB Energy, profesor Mariusz Malinowski.

Fot. Youtube

Fot. Youtube

Czym zajmuje się Centrum Badawcze Priorytetowego Obszaru Badawczego „Konwersja i magazynowanie energii” (POB Energy)? Jakie są Państwa plany badawcze?

Głównym celem Centrum jest uwolnienie potencjału badawczego wielu zespołów naukowych w obszarze przetwarzania i magazynowania energii, napędów elektrycznych, elektromobilności, energoelektroniki, odnawialnych źródeł energii, energetyki, jak również zagadnień pokrewnych, wpisujących się w obszar działalności POB „Konwersja i magazynowanie energii” (POB Energy), które są ulokowane na wielu wydziałach PW. Niezwykle ważna jest konsolidacja doświadczenia naukowo-badawczego oraz zaplecza laboratoryjnego dostępnego na PW. Ma to na celu polepszenie wymiany doświadczeń naukowych oraz przyspieszenie prac rozwojowych. Naszym celem naukowo-wdrożeniowym jest zwiększenie wydajności i niezawodności istniejących technologii poprzez utworzenie szybkich ścieżek rozwoju w zakresie badania, projektowania i wytwarzanie nowych materiałów, przyrządów, układów oraz zaawansowanych technologii informatycznych.

To dopiero początek działalności POB. Jakie wyzwania czekają Państwa w ciągu najbliższych kilku lat?

Najważniejsze wyzwania czekające na Centrum Badawcze POB Energy to:

  • finansowanie badań, które mogą się przyczynić do zwiększenia rozpoznawalności PW zagranicą oraz umożliwią w przyszłości aplikowanie o większe środki z zewnętrznych źródeł finansujących badania naukowe, pozwoli to umocnić pozycję PW, jako Uczelni Badawczej,
  • stworzenie mapy badawczej POB Energy, co ma się przyczynić do integracji działań wielu dobrych zespołów badawczych na wielu wydziałach, które mogłyby ze sobą współpracować, ale często nawet nie wiedzą o swoim istnieniu,
  • upowszechnienie wiedzy o ciekawych badaniach naukowych prowadzonych na PW,    
  • wspieranie młodych pracowników nauki, którzy dzięki Centrum mogą pozyskać swój pierwszy projekt lub zbudować dynamiczny zespół naukowy. 

Co dla Pana oznacza słowo „innowacyjność”? Jak „innowacyjność” wpasowuje się w działalności POB Konwersja i magazynowanie energii?

Słowo „innowacyjność” jest jednym z najważniejszych dla dyscyplin uprawianych na Politechnice Warszawskiej, a głównym celem w przypadku nauk inżynieryjno-technicznych powinno być opracowywanie nowych innowacyjnych rozwiązań na potrzeby gospodarki. Innowacyjność jest bardzo ważna dla POB Energy, szczególnie w dobie rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną, gdy poszukuje się nowych rozwiązać pozwalających na jej efektywniejsze pozyskiwanie, przetwarzanie i magazynowanie. Ponadto „konwersja i magazynowanie energii” – nawiązuje do kluczowych problemów i wyzwań współczesnej cywilizacji takich jak efekt cieplarniany oraz bezpieczeństwo energetyczne (strategia Unii Europejskiej), konkurencyjność gospodarki polskiej i europejskiej czy też rządowy program Elektromobilność służący m.in. ograniczeniu zanieczyszczenia powietrza w miastach.  

Działalność POB, a przemysł. Jakie macie Państwo plany względem tej współpracy?

W dalszych etapach rozwoju Centrum POB Energy chcemy prowadzić działania, promujące rozwiązania powstałe na PW wśród przemysłowych centrów badawczo-rozwojowych i podmiotów gospodarczych. Mamy nadzieję, że stworzone w ramach grantów ENERGYTECH rozwiązania będą dalej rozwijane, a zespoły naukowe z PW razem z partnerami gospodarczymi będą aplikować w konkursach ogłaszanych np. przez NCBiR. Dodatkowo, wyrazem tego, że współpraca z przemysłem jest dla nas bardzo ważna, jest zaproszenie do Rady Naukowej POB Energy przedstawiciela firmy PSE Innowacje. 

Za nami pierwszy konkurs na granty badawcze ENERGYTECH-1. Jak ocenia Pan zainteresowanie naukowców konkursem oraz poziom przesłanych zgłoszeń?

Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Otrzymaliśmy 54 wnioski z 10 jednostek PW, w których było zaangażowanych prawie 250 naukowców z PW. W ramach konkursu przyznaliśmy granty na kwotę 4mln zł i jesteśmy przekonani, że przyczynią się one nie tylko do realizacji celów Uczelni Badawczej, ale również spowodują, że zespoły z PW uwierzą w sukces. Dlatego zachęcamy do złożenia wniosków o granty w kolejnych konkursach, które wkrótce będą ponownie ogłoszone.