Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska Uczelnia Badawcza

Naukowiec z PW otrzymał grant ERC

Dr hab. inż. Maciej Trusiak, prof. uczelni jako pierwszy naukowiec z Politechniki Warszawskiej otrzymał grant ERC. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych.

Prof. Maciej Trusiak otrzymał ERC Starting Grant na realizację projektu „Lensless label-free nanoscopy” (NaNoLens)

Prof. Maciej Trusiak otrzymał ERC Starting Grant na realizację projektu „Lensless label-free nanoscopy” (NaNoLens)

Rada, która jest niezależną agendą Unii Europejskiej, ogłosiła laureatów ERC Starting Grant dla młodych naukowców, będących od 2 do 7 lat po doktoracie. Wśród nich jest prof. Maciej Trusiak z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej.

– Na początku nie wierzyłem, że się udało, ale bardzo się cieszę z grantu i pozytywnych recenzji – mówi prof. Maciej Trusiak. – Dla panelu oceniającego najważniejsze było, by planowane badania otwierały nowe możliwości w nauce, a naukowiec miał pewność, że to najlepszy czas na realizację projektu i był najbardziej odpowiednią osobą do podjęcia tego szczególnego wyzwania – zaznacza.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych spośród 2696 zgłoszonych wniosków do finansowania wybrała 400 projektów. Łącznie przyznała granty o wartości 628 mln euro.

Wcześniej profesor otrzymał grant wewnętrzny wspierający złożenie wniosku w konkursie ERC, który finansowany był ze środków programu IDUB. – Wykorzystałem go głównie na istotne kwestie techniczne związane z wnioskiem – mówi prof. Maciej Trusiak. – Sam IDUB ma ogromne znaczenie. Program Open Science czy granty wewnętrzne jak FOTECH czy YOUNG PW pozwalają rozwijać się zespołowi. Ja również mam coraz większe możliwości – podkreśla.

Dalsza część artykułu >>>