Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska Uczelnia Badawcza

Politechnika Warszawska na czele projektu badającego mowę nienawiści i fake newsy

Międzynarodowy zespół naukowców weźmie pod lupę komunikaty w mediach społecznościowych prowadzące do podziałów społecznych. Badacze przeanalizują dostępne dane i zaproponują rozwiązania problemu. 

Zdjęcie przedstawia mężczyznę trzymającego tablet.

Badania przeprowadzą specjaliści z Polski, Belgii, Szwajcarii i Hiszpanii, fot. pixabay

W projekcie iTRUST naukowcy skoncentrują się na dwóch obszarach: równości płci i zdrowiu publicznym. Wybór takich tematów nie jest przypadkowy – to zagadnienia, które wywołują wyjątkowo gorące dyskusje w social mediach.

Badacze przeanalizują dane tekstowe pod kątem strategii związanych z użyciem etosu, patosu i technik ramowania. Zaproponują też nowe narzędzia: metodologię wielkoskalowej analityki zaufania, służącej do wykrywania domyślnych wzorców i trendów w mowie nienawiści i fake newsach oraz empiryczne ujęcia tego, jak te wzorce wpływają na polaryzację komunikacji online i społeczeństwa jako całości. Naukowcy przedstawią również możliwe działania interwencyjne przeciwko mowie nienawiści, fake newsom i polaryzacji. Pomoże w tym sztuczna inteligencja.

Projekt iTRUST jest wynikiem prac nad innym przedsięwzięciem zespołu – Con2Con („Od kontrowersji do konsensusu: Analiza konfliktu w dyskursie publicznym online”), finansowanego z programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na PW (konkurs CyberiADa-2).

Całość artykułu znajduje się na stronie pw.edu.pl.