Nasi naukowcy w World’s TOP 2% Scientists 2019

Prof. Małgorzata Lewandowska, kierownik zespołu zarządzającego projektu IDUB, oraz naukowcy związani z Centrami Badawczymi POB znaleźli się w przygotowanym przez Uniwersytet Stanforda zestawieniu najczęściej cytowanych dwóch procent naukowców na świecie.

Fot. KFF "Focus"

Na liście World’s TOP 2% Scientists, którą opublikowano na łamach czasopisma „PLOS Biology Journal”, umieszczono blisko 160 tys. naukowców z całego świata. Polska z 726 badaczami została sklasyfikowana na 27. pozycji tego zestawienia, a Politechnika Warszawska znalazła się na trzecim miejscu wśród krajowych uczelni. Wynik ten został osiągnięty dzięki 42 pracownikom naukowym, którzy zostali skwalifikowani w zestawieniu.

Ranking TOP 2% za rok 2019 opracowano w oparciu o dorobek naukowy poszczególnych badaczy według indeksu bibliometrycznego. Kryteriami oceny były indeks Hirscha, liczba cytowań (z uwzględnieniem autocytowań), Impact Factor oraz miejsce i rola na liście autorów. Do tego celu zespół analityków z Uniwersytetu Stanforda, Elsevier i SciTech Strategies użył algorytmu wykorzystującego 6 różnie ważonych parametrów. Algorytm promuje publikacje, w których dany autor był jedynym bądź pierwszym lub ostatnim nazwiskiem na liście autorów.

Wykaz wszystkich wyróżnionych naukowców dostępny jest na stronie data.mendeley.com. Pełna lista naukowców z PW dostępna jest na stronie pw.edu.pl.