Naukowcy z PW tworzą systemy komputerowe wspomagające diagnostykę medyczną

By wesprzeć lekarzy naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowują systemy komputerowe pomagające w diagnostyce medycznej.

Ilustracja przedstawia zestaw skanów CT analizowanych automatycznie przez systemy komputerowe.

Zestaw skanów CT analizowanych automatycznie przez systemy komputerowe

Jednym ze sposobów oceniania stanu zdrowia pacjenta jest analiza wyników badań uzyskanych różnymi metodami obrazowania, np. tomografią komputerową. Lekarze dokonują analizy ręcznie. Sposób ten jest czasochłonny, a także podatny na błędy.

– Według statystyk obecnie radiolog spędza blisko dwie godziny na analizie i opisie wyników badań PET/MRI pojedynczego pacjenta – mówi dr inż. Tomasz Leś z Wydziału Elektrycznego PW.

Automatycznie zrekonstruowana nerka 3D wraz z podejrzaną zmianą

Systemy, nad którymi pracują politechniczni naukowcy mają usprawnić ten proces. Na podstawie bazy danych obrazowych, które stanowią rzeczywiste dane (archiwalne i anonimowe) opracowane przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, Wojskowy Instytut Medyczny oraz Dolnośląskie Centrum Onkologiczne, programy do przetwarzania obrazów uczą się rozpoznawania zmian chorobowych.

– Im więcej obrazów, w tym tych nietypowych, dostarczą nam lekarze, tym lepsze narzędzie, wspomagające ich pracę, jesteśmy w stanie opracować – mówi dr Leś.

Powstałe narzędzia, dzięki sztucznej inteligencji i analizie wielu zdjęć, oraz ich końcowa aplikacja umożliwią automatyczną analizę wyników, która zostanie przeprowadzona w zaledwie kilka minut. Dodatkowo, narzędzia te pozwolą na wspólną analizę wyników uzyskanych różnymi metodami obrazowania – będą mogły przeprowadzić diagnostykę na różnych poziomach, nie skupiając się wyłącznie na jednym organie lub jednostce chorobowej.

Proces automatycznej detekcji zmian na skórze (czerniak)

Międzynarodowa współpraca

– Przy realizacji projektu współpracujemy z naukowcami z Uniwersytetu w Barcelonie i we Włoszech, którzy zajmują się matematycznymi technikami przetwarzania obrazów i polepszania jakości tych obrazów, co jest bardzo istotnym wsparciem dla naszych badań – mówi dr Leś. –Dzięki temu co robią zagraniczne ośrodki, z którymi współpracujemy, możemy osiągać lepsze wyniki. Ta kolaboracja pozwala nam łączyć różne metody i tworzyć większe systemy, które potem ze sobą współdziałają – dodaje.

-
Projekt „Rozwój metod uczenia maszynowego do wspomagania diagnostyki medycznej ”jest finansowany z grantu badawczego Centrum Badawczego POB Sztuczna inteligencja i robotyka programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza, który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej.

Skład zespołu badawczego:
dr inż. Tomasz Leś; dr inż. Żaneta Świderska-Chadaj, dr hab. inż. Krzysztof Siwek, profesor uczelni; prof. dr hab. inż. Tomasz Markiewicz; prof. dr hab. inż. Stanisław Osowski; mgr inż. Estera Kot