Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska Uczelnia Badawcza

Podsumowanie 2022 roku

Co wydarzyło się w mijającym roku?

Zdjęcie przedstawia trzech mężczyzn.

W 2022 r. ogłosiliśmy prawie 20 konkursów na różnego typu granty, w tym II edycję Mobility PW (finansowanie 38 staży), dwie edycje konkursu POST DOC (finansowanie 18 projektów) oraz konkurs LAB-TECH of Excellece (finansowanie 4 grantów).

Mijający rok to czas intensywnych prac badawczych. Naukowcy pracowali m.in. nad rozwiązaniami dla kardiologii, wykorzystując do tego… ogórka oraz przeprogramowaniem drożdży probiotycznych, tak aby ich pęcherzyki zewnątrzkomórkowe mogły stać się dojelitowym nośnikiem środków leczniczych.

Wiosną na PW powstały pilotażowe Lokalne Oddziały Projektowe (LOP), których celem jest wsparcie osób ubiegających się o finansowanie projektów ze środków zewnętrznych. Aktualnie działają LOP Fizyka i LOP Południe. Rozszerzenie pilotażu planowane jest na wiosnę 2023 r.

W kwietniu wystartował program IDUB for Ukraine, który jest skierowany do obywateli Ukrainy, którzy musieli opuścić terytorium swojego kraju z powodu wojny oraz obywateli polskich, którzy zatrudnieni byli w jednostkach badawczych w Ukrainie lub Federacji Rosyjskiej i musieli powrócić do kraju. W ramach programu finansowanych jest 17 wniosków z 8 wydziałów.

W maju odbył się finał MedTech-Athonu, czyli konkursu, którego celem było wypracowanie koncepcji praktycznych rozwiązań lub demonstratorów w obszarze medycyny przez doktorantów Politechniki Warszawskiej. Nagrody w konkursie współfinansowane były przez CB POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna

W ciągu ostatnich 12 miesięcy powstało 9 odcinków podcastu „Trzy kwadranse z badawczą”, co daje 302 minuty wartościowych, naukowych treści. To tyle samo minut ile trwa podróż samochodem z Katowic do Gdańska!

Wraz z rozpoczęciem się nowego roku akademickiego uruchomiono studia indywidualne dla laureatów olimpiad. W roku akademickim 2022/23 zrekrutowano 14 uczestników, którzy rozpoczęli studia na 4 wydziałach.

W 2022 roku działy się zarówno rzeczy duże, jak i mniejsze (dosłownie). Tak właśnie można opisać wydruki, które powstają w drukarce Nanoscribe Photonic Professional GT2, która pozwala wytwarzać obiekty trójwymiarowe w bardzo dużej rozdzielczości. Zakup urządzenia był finansowany w ramach grantu aparaturowego programu IDUB.

Przez cały rok doktoranci PW chętnie korzystali ze wsparcia programu mobilności. W 2022 roku sfinansowano aż 86 mobilności! 

Plany na 2023 rok

Koniec 2022 roku oznacza koniec pierwszej połowy programu „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza”, który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej. Oznacza to, że już za kilka miesięcy realizowane na PW działania będą podlegać ocenie śródokresowej.

Zbliżający się nowy rok to również czas intensyfikacji prac oraz rozpoczęcia się kolejnych działań, zaplanowanych w ramach realizacji programu IDUB.