Biotechnologia i inżynieria biomedyczna
Strategia rozwoju POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna na lata 2022-2026
Skład Rady Naukowej oraz kontakt>>>
Przykładowe aktywności:
Pomysł naszych naukowców na udoskonalenie sensorów naskórnych
Data publikacji: 15.11.2023
Tatuaż, który monitoruje zdrowie pacjenta? Brzmi egzotycznie, ale nie dla naukowców z Wydziału Chemicznego PW, którzy w ramach grantu BIOTECHEMED-2 pracowali nad stworzeniem elektrody odniesienia do „elektronicznego tatuażu”, czyli nieinwazyjnego urządzenia analitycznego z czujnikami umieszczonymi na jego powierzchni.
Podsumowanie trzech lat działalności POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna
Data publikacji: 26.06.2023
Główne wydarzenia od 2020 r.
Inżynierowie na rzecz społeczeństwa – Tech-Athon
Data publikacji: 22.03.2023
Trwa rejestracja członków zespołów na maraton pracy nad praktycznymi rozwiązaniami i demonstratorami w obszarach inżynierii biomedycznej, technologii fotonicznych, cyberbezpieczeństwa i analizy danych oraz konwersji i magazynowania energii.
Seminarium: CB POB Biotechnologia i inżynieria biomedyczna
Data publikacji: 16.02.2023
Zapraszamy na seminarium poświęcone odbiorom grantów BIOTECHMED-1 oraz ocenie śródokresowej grantów BIOTECHMED-3.
Laureaci MedTech-Athonu zaprezentują opracowane demonstratory
Data publikacji: 17.02.2023
Zapraszamy na wydarzenie podsumowujące kilkumiesięczną pracę młodych naukowców z Politechniki Warszawskiej, laureatów konkursu MedTech-Athonu – „Inżynierowie dla medycyny”. Demo Day odbędzie się 28 lutego 2023 r. o godz. 17.00 w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej CEZAMAT. Obowiązują zapisy.
Koncepcja nowych testów
Data publikacji: 03.10.2022
Szybkie biotesty oraz biosensory cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Dostrzegalne jest to zwłaszcza podczas trwającej pandemii koronawirusa. Nad opracowaniem nowego typu testów pracuje dr hab. inż. Mariusz Pietrzak, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego PW.
Innowacyjne podejście do badania interakcji komórek skóry
Data publikacji: 12.07.2022
Mastocyty należą do jednych z ważniejszych komórek układu immunologicznego. Biorą udział w wielu procesach w naszym organizmie – zarówno prawidłowych, jak i patologicznych. Chociaż ich interakcje z innymi komórkami są przedmiotem wielu badań, niewielu badaczy skupia się na pokazaniu zmian zachodzących w czasie rzeczywistym. W tej nielicznej grupie znaleźli się naukowcy z Politechniki Warszawskiej.
Jednoczesny pomiar oddechu, pracy serca i aktywności
Data publikacji: 27.05.2022
Na Wydziale Mechatroniki PW powstał Pneumonitor, który pozwala monitorować częstość i głębokość oddechu oraz powiązać je ze zmiennością rytmu serca czy aktywnością osoby badanej. To pierwsze tego typu „mobilne” rozwiązanie przeznaczone do długotrwałej obserwacji.
MedTech-Athon – inżynierowie dla medycyny
Data publikacji: 17.05.2022
Pod koniec maja zespoły złożone z doktorantów zmierzą się z zadaniem stworzenia koncepcji praktycznego rozwiązania i demonstratora z obszaru inżynierii biomedycznej.
Aerożele krzemoorganiczne w biotechnologii roślin i inżynierii bioprocesowej
Data publikacji: 25.04.2022
W ramach grantu badawczego BIOTECHMED-2 grupa współpracujących naukowców z Politechniki Warszawskiej i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pracuje nad opracowaniem platformy intensyfikującej procesy biotechnologiczne w hodowlanej w warunkach in vitro biomasie roślinnej.
Nowa terapia nowotworów mózgu i eliminacja skutków ubocznych chemio i radioterapii
Data publikacji: 25.04.2022
Glejak wielopostaciowy jest jedną z najbardziej inwazyjnych form pierwotnego nowotworu mózgu, a średni czas przeżycia chorego od rozpoznania choroby wynosi około 12 miesięcy. Zespół złożony z naukowców z Politechniki Warszawskiej, Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego pracuje nad rozwiązaniami, które mają zwiększyć efektywność chemioterapii i polepszyć komfort życia chorego.
Wyhoduj sobie trzecie zęby - nowy odcinek podcastu
Data publikacji: 17.03.2022
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr hab. inż. Agnieszką Gadomską-Gajadhur z Wydziału Chemicznego PW.
Nowe spojrzenie na rolę drożdży probiotycznych w leczeniu
Data publikacji: 08.03.2022
Specjalistki z Wydziału Chemicznego PW i Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT badają, czy można przeprogramować drożdże probiotyczne, tak aby ich pęcherzyki zewnątrzkomórkowe mogły stać się dojelitowym nośnikiem środków leczniczych.
Monografia pod redakcją naszych naukowców
Data publikacji: 31.01.2022
Nakładem Państwowego Wydawnictwa Naukowego ukazała się monografia „Sensory chemiczne i biosensory” pod redakcją trzech profesorów związanych z IDUB PW: prof. Zbigniewa Brzózki, prof. Elżbiety Malinowskiej i prof. Wojciecha Wróblewskiego
Naukowcy z PW tworzą rozwiązania dla kardiologii
Data publikacji: 11.01.2022
Na Politechnice Warszawskiej nie brakuje chętnych do prowadzenia badań związanych z kardiologią. Ich wyniki pozwolą uratować pacjentów.
W PW trwają prace nad modułową protezą dłoni
Data publikacji: 22.11.2021
Każdego roku na świecie ok. 185 tys. osób poddawanych jest amputacji. Szacuje się, że do 2050 r. ta liczba podwoi się. Zespół z Politechniki Warszawskiej pracuje nad uniwersalną i tanią protezą dłoni, której elementy byłyby wymienne i mogły „rosnąć” wraz z użytkownikiem.
Naukowcy z PW prowadzą badania, które mogą pomóc w leczeniu czerniaka
Data publikacji: 25.10.2021
W świetle rosnącej liczby osób chorujących na czerniaka skóry, na całym świecie naukowcy prowadzą badania nad skuteczną terapią zapobiegania występowania wśród chorych oporności na leki. Wśród nich jest również grupa badaczy z Politechniki Warszawskiej.
Kwestionariusz Przewodniczącego Centrum Badawczego POB – Biotechnologia i inżynieria biomedyczna
Data publikacji: 18.06.2020
Jakie wyzwania czekają na naukowców z POB BIB? Co dla profesora Zbigniewa Brzózki oznacza słowo "innowacyjność' w kontekście działalności naukowej? Zapraszamy do przeczytania kwestionariusza Przewodniczącego POB BIB.