Kurs z czujników światłowodowych do monitorowania stanu konstrukcji i pomiarów biomedycznych

Eksperci z Wydziału Fizyki i Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych zrealizowali cykl szkoleń z technologii wykorzystania czujników światłowodowych do monitorowania struktur kompozytowych. Kurs zostały zrealizowane w ramach konkursu DEMO-Center.

Wydział Fizyka PW

Prowadzone przez politechnicznych specjalistów szkolenie było dedykowane dla przedsiębiorców i pracowników instytutów badawczych, którzy chcieli poznać technologię wykorzystania czujników światłowodowych do monitorowania struktur kompozytowych.

Jednodniowe szkolenie podzielono na trzy części. Na początku, w laboratorium na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych szkoleniowcy prezentowali w jaki sposób są wytwarzane czujniki światłowodowe z siatkami Bragga. Następnie, na Wydziale Fizyki kursanci mogli zobaczyć sposób laminacji w materiałach kompozytowych wcześniej wytworzonych czujników. W ostatniej części, w Instytucie Mikroelektroniki na WEiTI prezentowano różne metody charakteryzacji i odczytu gotowych elementów, które są wytwarzane razem z czujnikami.

– W pierwszym etapie szkolenia na zwykłym światłowodzie zapisywaliśmy siatkę Bragga, aby następnie metodami interferometrycznymi pokazać charakterystykę czujnika jeszcze przed jego zalaminowaniem – wyjaśnia dr inż. Piotr Sobotka. –  Następnie, na Wydziale Fizyki te same czujniki umieszczaliśmy w materiale kompozytowym. Prezentowaliśmy cały proces od kuchni – dodaje.

W ramach projektu przeprowadzono 4 szkolenia. Zespół ekspertów rozważa kontynuację projektu w formie Excellence-Center.

-

Projekt „Czujniki światłowodowe do monitorowania stanu konstrukcji i pomiarów biomedycznych” jest finansowany ze środków Centrum Badawczego POB Technologie fotoniczne programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza, który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej.

Skład zespołu wykonawczego:
dr inż. Piotr Sobotka; dr hab. inż. Piotr Lesiak, prof. uczelni; dr hab. Tomasz Osuch; dr hab. inż. Ryszard Piramidowicz, prof. uczelni.