Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska Uczelnia Badawcza

Unikatowe w skali kraju laboratorium powstaje w Gmachu Głównym PW

Laboratorium Monitoringu Przemieszczeń i Deformacji to infrastruktura dydaktyczna, która posłuży studentom m.in. do wykonywania pomiarów badania przemieszczeń poziomych, modelowania wychyleń oraz nabycia umiejętności wykorzystywania naziemnego skanowania laserowego w badaniu przemieszczeń. Laboratorium powstaje w ramach grantu dydaktycznego.

Testy stanowisk naściennych systemu IMSGEO

Testy stanowisk naściennych systemu IMSGEO.

Projekt realizowany jest przez dwa wydziały: Geodezji i Kartografii oraz Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska. To studenci tych wydziałów będą korzystali z nowego laboratorium m.in. na przedmiocie „Monitoring przemieszczeń obiektów zagrożonych” i „Geodezyjne Pomiary Przemieszczeń” na studiach pierwszego stopnia oraz „Pomiary specjalne” i „Pomiary przemieszczeń i analiza deformacji” na drugim stopniu studiów.

– Studenci będą mogli samodzielnie wykonywać pomiary, przeprowadzać analizy, a tym samym będą nabywać praktyczne umiejętności w zakresie monitoringu konstrukcji – mówi dr hab. Janina Zaczek-Peplinska, prof. uczelni z Wydziału Geodezji i Kartografii, a także kierownik Zakładu Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych, który prowadzi zajęcia dydaktyczne w zakresie monitoringu geodezyjnego.

W pracowni będą prowadzone zajęcia z trzech podstawowych zakresów:

  1. Wykonywanie klasycznych pomiarów badania przemieszczeń poziomych –  w tym celu pracownia będzie wyposażona w stanowiska naścienne, na których będzie można tymczasowo montować tachimetry precyzyjne, czyli takie urządzenia, które wykorzystuje się w monitoringu np. na stacjach metra. Po drugiej stronie ściany, na stolikach mikrometrycznych będą zainstalowane pryzmaty precyzyjne, które pozwolą na wykonywanie symulacji zmian w zależności od tego, na jakim etapie będzie budowa, analizowana w ramach zajęć dydaktycznych.
  2. Wykorzystanie pomiarów bezreflektorowych, a w szczególności naziemnego skanowania laserowego w badaniu przemieszczeń – na ścianie zostanie zamontowana specjalna siatka, na której będzie można zamodelować zmiany powierzchni. Wymienione w pierwszym punkcie stanowiska obserwacyjne pozwolą, za pomocą skanerów, obserwować w czasie rzeczywistym zachodzące zmiany. Do obserwacji zostanie wykorzystany także automatyczny system, który jest obecnie opracowywany przez pracowników Zakładu Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych WGiK PW w ramach projektu NCBR: IMSGeo.
  3. Zapoznanie z czujnikami geotechnicznymi, czyli inklinometrami głębinowymi, które są obsługiwane za pomocą sond inklinometrycznych i łańcuchów inklinometrycznych (pionowe i poziome). Dodatkowo w pracowni znajdzie się też ściana, na której studenci będą mogli zamodelować wychylenia. Ich obserwacja będzie odbywała się za pomocą małych czujników punktowych i systemu tachimetrów naściennych.

– Nasz projekt jest bardzo innowacyjny, ponieważ żadna uczelnia techniczna w Polsce i Europie nie ma tak wyposażonego laboratorium dydaktycznego – mówi prof. Zaczek-Peplinska.

Otwarcie pracowni, która mieści się w sali 32A w Gmachu Głównym PW, planowane jest na jesień tego roku.