Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska Uczelnia Badawcza

Wyniki prac naszych fizyków w Journal of Power Sources

W specjalnym numerze czasopisma naukowego poświęconego elektrochemicznej konwersji energii opublikowano nową pracę zespołu dr. hab. inż. Tomasza Pietrzaka zrealizowaną we współpracy z Uniwersytetem Wileńskim. 

Okładka czasopisma naukowego.

W wydaniu dotyczącym zastosowania metody DRT (Distribution Function of Relaxation Times) ukazała się praca dr. hab. inż. Tomasza Pietrzaka i mgr. inż. Macieja Nowagiela stworzona we współpracy z dr. inż. Tomaszem Płocińskim z Wydziału Inżynierii Materiałowej PW oraz dr. Edvardasem Kazakevičiusem i prof. Algimantasem Kežionisem z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Wileńskiego. Tytuł pracy to Crystallization of Na3VTi(PO4)2F3 glass: In situ observation of the function of distribution of relaxation times.

Zespół prof. Algimantasa Kežionisa z Uniwersytetu Wileńskiego słynie z dopracowania metody wykonywania i analizy pomiarów impedancji DRT. W odróżnieniu od klasycznej interpretacji figur impedancyjnych za pomocą tzw. obwodów zastępczych, w metodzie DRT wykorzystuje się transformatę Fouriera odpowiedzi elektrycznej próbki do rozdzielenia jej na ciągłą funkcję w dziedzinie czasu. Umożliwia to obserwację procesów o różnych stałych czasowych i przypisywanie im fizycznych procesów zachodzących w badanym materiale. 

Zespół z Uniwersytetu Wileńskiego wziął na warsztat szkło typu NASICON-u o składzie Na3VTi(PO4)2F3. Nanokrystalizacją tego i podobnych materiałów zajmował się wcześniej zespół dr. hab. inż. Tomasza Pietrzaka w ramach projektu IDUB POB EnergyTech-1 Impulse. Obecnie, jako rozwinięcie przeprowadzonych dotychczas pomiarów, zbadano in-situ procesy zachodzące w szkle podczas jego izotermicznej nanokrystalizacji w szerokim zakresie częstotliwości sygnału pobudzającego, tj. od 10 Hz do 10 GHz. 

Kontynuacja artykułu na stronie fizyka.pw.edu.pl.