Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska Uczelnia Badawcza

Podsumowanie trzech lat działalności POB Cyberbezpieczeństwo i analiza danych

Co wydarzyło się od 2020 roku?

Zbiór danych

Rada Naukowa POB Cyberbezpieczeństwo i analiza danych dotychczas ogłosiła trzy edycje konkursów na granty badawcze POB. Spośród wszystkich zgłoszonych wniosków, 27 projektów otrzymało dofinansowanie.

Wśród nich był projekt prof. Jacka Mańdziuka z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW, którego celem było opracowanie dobrze skalowalnych (czasowo i pamięciowo) metod przybliżonego rozwiązywania (wielokrokowych) Gier Obronnych Stackelberga (SSG – Stackelberg Security Games), uwzględniających trzy założenia, które rozszerzają model SSG: założenie o częściowej obserwowalności Atakującego, założenie o ograniczonej racjonalności Atakującego oraz założenie o możliwości wykorzystania informacji o atakach przeprowadzonych w przeszłości. Wśród najważniejszych osiągnięć projektu można wymienić adaptację metody EASG (Evolutionary Algorithm for Security Games) do rzeczywistego scenariusza przeciwdziałania kłusownictwu w Parku Narodowym w Ugandzie. Co warto zauważyć, metoda opracowana na PW skaluje się dużo lepiej niż metody opracowane przez badaczy z Harvard University i ITT Madras.

Kolejnym ciekawym projektem, który otrzymał finansowanie z POB Cyberbezpieczeństwo i analiza danych jest ten dotyczący opracowania prototypu systemu symulacyjnego umożliwiającego planowanie terratransformacji Marsa. W ramach realizacji projektu, który był kierowany przez prof. Roberta Olszewskiego z Wydziału Geodezji i Kartografii PW, został opracowany system symulacyjny  wykorzystujący dane wysokościowe Marsa, globalne modele atmosfery oraz autorskie algorytmy symulacji terratransformacji Marsa wykorzystujące heksagonalne automaty komórkowe i metodę różnic skończonych. System umożliwił przeprowadzenie setek zróżnicowanych scenariuszy transformacji Marsa, które pozwoliły na wyznaczenie wolumenu gazów cieplarnianych i skali czasowej niezbędnej do podniesienia temperatury atmosfery planety o oczekiwane 60 stopni. W ramach realizacji badań nawiązano i rozwinięto współpracę w zakresie badań marsjańskich z jednostkami naukowymi z Polski, Francji i Stanów Zjednoczonych.

W ramach podejmowanych działań POB ogłosił również konkurs CyberSummer@WUT (dwie edycje zrealizowane do 31 grudnia 2022 roku, trzecia edycja w toku), którego celem jest akceleracja włączania studentów w działalność badawczo-rozwojową prowadzoną w Politechnice Warszawskiej. Konkurs kierowany jest do studentów studiów II stopnia, kierunków związanych tematycznie z działalnością CB POB Cyberbezpieczeństwo i analiza danych. Projekty zgłaszane do konkursu mogą dotyczyć wytwarzania oprogramowania open source, badań symulacyjnych lub prac rozwojowych.

Mając na uwadze rozwój infrastruktury badawczej, POB ogłosił konkurs CyberLab (pierwsza edycja rozpoczęta przed 31 grudnia 2022 roku, druga edycja w toku), którego głównym celem jest wsparcie finansowe utworzenia nowej oraz rozwoju obecnej infrastruktury badawczej, umożliwiającej prowadzenie badań na najwyższym poziomie, zwiększających rozpoznawalność Politechniki Warszawskiej na arenie krajowej i międzynarodowej. Efekt projektu powinien umożliwiać wykonywanie przełomowych badań z zakresu dziedziny cyberbezpieczeństwa, analizy danych lub zagadnień pokrewnych, wpisujących się w obszar działalności CB POB Cyberbezpieczeństwo i analiza danych.

W ramach realizacji działań strategicznych POB współtworzył program studiów drugiego stopnia na kierunku Cyberbezpieczeństwo, który uruchomiono w semestrze letnim roku akademickiego 2022/2023. Znamienna dla nowego programu jest jego elastyczność, przejawiająca się w możliwości realizacji przez studenta zindywidualizowanego programu, łączącego w różnym stopniu dwie uzupełniające się wizje ścieżki kształcenia: naukową i przedsiębiorczą. Ścieżka naukowa jest ściśle ukierunkowana na perspektywę kontynuowania kształcenia w szkole doktorskiej, z silnym naciskiem na aktywne zaangażowanie studentów w badania naukowe. Ścieżka przedsiębiorcza jest zorientowana na praktyczne zastosowania cyberbezpieczeństwa i skoordynowana z realizacją projektów badawczych mających zastosowanie w otoczeniu społeczno-gospodarczym.