Strategia rozwoju POB Technologie materiałowe na lata 2022-2026

Głównym celem CB POB Technologie materiałowe jest poszerzenie możliwości oraz zwiększenie potencjału naukowego, poziomu naukowego i zaplecza badawczego/aparaturowego zespołów prowadzących badania w obszarach POB_TM

Cele szczegółowe

Działalność naukowo – badawcza

• Podniesienie poziomu i zwiększenie aktywności badawczej i publikacyjnej.
  • Rozszerzenie tematyki badawczej o nowe tematyki związane z technologiami materiałowymi oraz włączanie się w projekty interdyscyplinarne.
  • Rozwój wybranych obszarów badawczych: nanomateriały, technologie przyrostowe w szczególności druk 3d, materiały funkcjonalne i biomateriały.
  • Zwiększenie liczby wynalazków o dużym potencjale aplikacyjnym objętych ochroną patentową.
  • Rozwój infrastruktury badawczej oraz optymalizacja jej wykorzystania.
  • Rozwój potencjału badawczego, w tym wspieranie rozwoju młodej kadry naukowej oraz pozyskiwanie najlepszych naukowców z kraju i ze świata.
  • Intensyfikacja współpracy/kontaktów POB_TM z właściwymi radami naukowymi dyscyplin i szkołami doktorskimi.
  • Wspieranie inicjatyw związanych ze współpracą z przemysłem i intensyfikacja transferu wiedzy nauka – przemysł.
  • Wsparcie współpracy naukowej z zagranicą oraz wymiana doświadczeń i myśli naukowej w środowisku międzynarodowym.
  • Integracja środowiska PW, z różnych wydziałów, wokół wybranych obszarów badawczych (naukowa i informacyjna) – sieciowanie kompetencji w ramach POB_TM.

Kształcenie

• Popularyzacja tematyki POB_TM wśród studentów i doktorantów oraz w społeczeństwie.
  • Kształcenie młodej kadry naukowej, włączanie studentów w projekty POB – budowanie kompetencji.
  • Pozyskiwanie najzdolniejszych kandydatów na studia i do szkół doktorskich, również z zagranicy oraz opracowanie mechanizmów zarządzania talentami.

Promocja

• Popularyzacja osiągnięć naukowych poza PW - informowanie interesariuszy o najważniejszych osiągnięciach działalności uczelni w obszarze technologii materiałowych.

Główne działania prowadzące do realizacji celów

Działania wspomagające finansowo

• Konkurs Visiting Researcher.  Przeprowadzenie konkursu na stanowisko badacza, naukowców z zagranicy, o dużym dorobku, w celu prowadzenia działań związanych z przygotowaniem wniosków w projektach międzynarodowych. Umowa na rok z możliwością przedłużenia.
  • Organizacja konkursów na granty badawcze, skierowanych do doświadczonych oraz młodych, obiecujących naukowców, sprzyjające inicjowaniu projektów dużego ryzyka, lecz o dużym stopniu oryginalności.
  • Organizacja konkursów na „małe” granty z tematyki POB_TM dla studentów, kół naukowych, doktorantów.
  • Wspieranie finansowe zakupu (unikatowej) aparatury badawczej potrzebnej do prac w ramach POB_TM.
  • Finansowanie działań promocyjnych wśród społeczeństwa.
  • Wspieranie działalności skonsolidowanych międzywydziałowych centrów badawczych z najbardziej innowacyjną i przyszłościową tematyką-, np. druk 3D i nanomateriały.

Działania wspomagające wymianę myśli naukowej i promocji działań POB_TM

• Seminaria naukowe w tematyce POB_TM wygłaszane przez pracowników PW, naukowców z innych instytucji naukowych, w tym z zagranicy oraz przedstawicieli przemysłu, organizowane wspólnie z właściwymi RND i szkołami doktorskimi.
  • Strona internetowa, na której będzie dostępny aktualny wykaz działań i osiągnięć POB_TM.

Działania wspomagające organizacyjnie

• Wsparcie wydziałów w uruchomieniu nowych programów studiów i specjalności na kierunkach związanych z POB_TM.
  • Wymiana myśli naukowej oraz krytyczna analiza pomysłów i aktualnych kierunków badań naukowych pomiędzy POB_TM i właściwymi RND oraz towarzystwami naukowymi.

Oczekiwane rezultaty

Działalność naukowo – badawcza

• Zwiększenie liczby publikacji w prestiżowych czasopismach i liczby cytowań.
  • Zwiększenie liczby patentów (również międzynarodowych).
  • Zwiększenie zaangażowania młodych badaczy w badania naukowe.
  • Wzbogacenie zespołów PW, pracujących w tematyce POB_TM, o nową (unikatową) aparaturę oraz zwiększenie wykorzystania aparatury badawczej PW przez różne zespoły naukowe.
  • Zwiększenie rozpoznawalności i renomy uczelni w obszarze technologii materiałowych.

Współpraca naukowa

• Zwiększenie liczby projektów realizowanych z przemysłem oraz finansowanych ze źródeł zewnętrznych, w tym projekty EU.
  • Integracja społeczności akademickiej działającej w tematyce POB_TM i zwiększenie „badawczej masy krytycznej”, również w ramach tworzonych międzywydziałowych centrów badawczych.
  • Zwiększenie liczby kontaktów naukowych i umów z naukowymi instytucjami zagranicznymi, posiadającymi komplementarną względem PW wiedzę, doświadczenie lub/i aparaturę.
  • Zwiększenie międzynarodowej wymiany naukowej kadry badawczej w obrębie tematyki POB_TM, zarówno liczby wyjeżdzających jak i przyjeżdzających naukowców.

Kształcenie

• Zwiększenie liczby kandydatów na studia PW oraz do Szkół Doktorskich w obrębie tematyki POB_TM.
  • Zwiększenie świadomości studentów i doktorantów możliwością realizacji projektów badawczych, prac dyplomowych i doktorskich w obrębie POB_TM.