Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska Uczelnia Badawcza

Technologie fotoniczne

Trzy lata działalności POB technologie fotoniczne

Data publikacji: 27.06.2023

POB technologie fotoniczne

Podsumowanie na półmetku

Kurs z czujników światłowodowych do monitorowania stanu konstrukcji i pomiarów biomedycznych

Data publikacji: 12.06.2023

Wydział Fizyka PW

Eksperci z Wydziału Fizyki i Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych zrealizowali cykl szkoleń z technologii wykorzystania czujników światłowodowych do monitorowania struktur kompozytowych. Kurs zostały zrealizowane w ramach konkursu DEMO-Center.

Wydział Mechatroniki realizuje cykl szkoleń w ramach DEMO-Center

Data publikacji: 31.05.2023

Mikroskop ptychograficzny

Specjaliści z Wydziału Mechatroniki PW prowadzą kursy dla firm, ośrodków medycznych i instytutów badawczych z wykorzystania najnowszych urządzeń do ilościowego obrazowania fazowego na poziomie komórkowym. Projekt realizowany jest w ramach konkursu DEMO-Center.

Naukowcy pracują nad zwiększeniem efektywności pracy ogniw fotowoltaicznych

Data publikacji: 06.03.2023

Zdjęcie przedstawiające ogniwa fotowoltaiczne.

Tylko ze stosunkowo niewielkiej części promieniowania słonecznego padającego na ogniwa fotowoltaiczne produkowana jest energia. Reszta energii jest tracona głównie w postaci ciepła. Naukowcy z PW pracują nad materiałem o ujemnym współczynniku załamania, który nie tylko zredukuje nagrzewanie się ogniwa, ale również pozwoli na zwiększenie efektywności uzyskiwania energii.

Inżynierowie na rzecz społeczeństwa – Tech-Athon

Data publikacji: 22.03.2023

Zdjęcie grupy osób.

Trwa rejestracja członków zespołów na maraton pracy nad praktycznymi rozwiązaniami i demonstratorami w obszarach inżynierii biomedycznej, technologii fotonicznych, cyberbezpieczeństwa i analizy danych oraz konwersji i magazynowania energii. 

II Międzynarodowe Fotoniczne Targi Pracy

Data publikacji: 17.02.2023

Grafika przedstawiająca fasadę Gmachu Głównego PW.

Zapraszamy na drugą edycję wydarzenia, które odbędzie się 12 maja 2023 r. w Auli Gmachu Fizyki PW.

Złote nanodomieszki

Data publikacji: 16.01.2023

Komórka elementarna chiralnego ciekłego kryształu w fazie błękitnej: BPI odpowiadająca strukturze BCC, ang. Body Centered Cubic (po lewej stronie) i BPII odpowiadająca strukturze SC, ang. Simple Cubic (po prawej stronie)

Ciekłe kryształy z fazą błękitną (Blue Phase Liquid Crystals, BPLCs) to obiecujące materiały, które mogą mieć ogromne znaczenie np. przy budowie wyświetlaczy ciekłokrystalicznych o ulepszonych parametrach elektrooptycznych czy w zaawansowanych urządzeniach fotonicznych. W artykule opublikowanym w czasopiśmie ACS Nano zespół dr. inż. Kamila Orzechowskiego opisał badania nad nanocząstkami złota w roli nanodomieszek, które mogą wpływać na zmianę właściwości optycznych i zwiększenie stabilności termicznej ciekłych kryształów w fazie błękitnej.

Przepustka do druku 3D wysokiej rozdzielczości

Data publikacji: 28.10.2022

Struktura wydrukowana przez drukarkę Nanoscribe GT2

Na Politechnice Warszawskiej pojawiło się wyjątkowe urządzenie oferujące nieprzeciętne możliwości — to drukarka Nanoscribe Photonic Professional GT2, która pozwala wytwarzać obiekty trójwymiarowe w bardzo dużej rozdzielczości. Zakup urządzenia był finansowany w ramach grantu aparaturowego programu IDUB.

Prestiżowe wyróżnienie dla przewodniczącego POB Technologie fotoniczne

Data publikacji: 20.07.2022

Prof. Tomasz Woliński podczas wystąpienia na konferencji w Indiach

Profesor Tomasz Woliński z Wydziału Fizyki PW został wyróżniony tytułem Optica Senior Member.

I Międzynarodowe Fotoniczne Targi Pracy

Data publikacji: 13.05.2022

Plakat wydarzenia

Już 20 maja 2022 roku w Auli Gmachu Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej odbędą się, po raz pierwszy w Polsce, Międzynarodowe Fotoniczne Targi Pracy, które wpisują się w obchody Międzynarodowego Dnia Światła. Na targach obecna będzie delegacja klastra optycznego z Berlina-Brandenburgii.

Podwyższenie czułości, selektywności i wiarygodności wyników analiz biochemicznych

Data publikacji: 09.05.2022

Prof. Śmietana wraz z zespołem, zdjęcie CZIiTT PW

Naukowcy z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW opracowują nową metodę pomiarową, pozwalającą na uzyskanie wysokoczułych, selektywnych i jednocześnie uniwersalnych rozwiązań czujnikowych i bioczujnikowych. Swoje prace prowadzą w ramach grantu badawczego FOTECH-1.

Precyzyjniejsza metoda obserwacji mikroświata

Data publikacji: 15.02.2022

Po lewej: komórka widoczna pod mikroskopem bazującym na absorbcji światła. Po prawej: komórka widoczna pod mikroskopem fazowym.

Optyczne metody pomiarowe są szeroko wykorzystywane m.in. w badaniach obiektów technicznych w skali makro, czy do podglądania mikroświata biologicznego. Szczególnie intersującą grupą są techniki generujące obraz prążkowy. Naukowcy z PW w ramach grantu POB Technologie fotoniczne podjęli się zadania „wyczyszczenia” tego typu obrazu, aby móc w jeszcze bardziej precyzyjny sposób obserwować i badać otaczający nas mikroświat.

Opis czasowej ewolucji układów materii miękkiej metodami topologicznej niejednorodności strukturalnej - publikacja

Data publikacji: 14.01.2022

Struktura topologicznej charakterystyki układów materii miękkiej.

W 2017 roku naukowcy z Politechniki Warszawskiej, podczas prac laboratoryjnych, zaobserwowali po raz pierwszy strukturę fotoniczną w nematycznych ciekłych kryształach domieszkowanych nanocząstkami złota. Ta obserwacja zaskutkowała publikacją badań w 2019 roku w czasopiśmie z  górnego  decyla - ACS  Nano.  Badacze na tym nie poprzestali i w ramach realizacji grantu badawczego, otrzymanego w konkursie FOTECH-1, kontynuowali swoje badania, o których można przeczytać we właśnie opublikowanym w Communications Materials (grupa Nature) artykule.

Oświetlenie LED bezpieczne dla ludzkiego wzroku

Data publikacji: 05.05.2021

Luminescencja matryc szklistych.

Światło LED jest męczące dla oczu i może prowadzić do poważnych zaburzeń widzenia. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad prototypem nowoczesnej białej lampy LED o świetle bezpiecznym dla ludzkiego wzroku.

Wystartował podcast projektu IDUB na PW

Data publikacji: 12.03.2021

Logo podcastu

Trzy kwadranse z badawczą to cykl rozmów z naukowcami Politechniki Warszawskiej o projektach naukowych realizowanych w ramach grantów badawczych, uzyskanych w konkursach zorganizowanych w ramach realizacji projektu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Prestiżowe nagrody SPIE dla naukowców z POB Technologie fotoniczne

Data publikacji: 11.01.2021

Profesor Małgorzata Kujawińska i profesor Krzysztof Patorski.

Profesor Małgorzata Kujawińska (Rada Naukowa POB Technologie fotoniczne) i profesor Krzysztof Patorski (oboje z Zakładu Inżynierii Fotonicznej, Instytut Mikromechaniki i Fotoniki, Wydział Mechatroniki PW) znaleźli się wśród laureatów prestiżowych nagród naukowych przyznawanych przez The International Society for Optical Engineering (SPIE).

Terahercowe obrazowanie tkanek nowotworowych

Data publikacji: 08.12.2020

Fot. nadesłane

Zespół złożony z naukowców z PW i Centrum Nauk Fizycznych i Technologii  (FTMC) w Wilnie pracuje pod kierownictwem dr Agnieszki Siemion z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej nad wykorzystaniem promieniowania terahercowego do zobrazowania fantomu tkanek zdrowych i zmienionych przez nowotwór. Badanie realizowane jest w ramach konkursu na granty badawcze FOTECH-1.

PhotonHub Europe pomoże we wdrażaniu technologii fotonicznych w przemyśle europejskim

Data publikacji: 26.10.2020

fot. PhotonHub Europe

PhotonHub Europe, nowe ogólnoeuropejskie centrum innowacji cyfrowych w dziedzinie fotoniki, którego jednym z partnerów jest Politechnika Warszawska, otrzymało 19 mln euro dofinansowania z unijnego programu Horyzont 2020. Centrum będzie wspierało rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.

Kwestionariusz Przewodniczącego Centrum Badawczego POB – Technologie fotoniczne

Data publikacji: 27.07.2020

Prof. Tomasz Woliński

- Innowacyjność jest wpisana w działalność POB Technologie fotoniczne. Fundamentalne prace badawcze w obszarze fotoniki muszą mieć na celu doprowadzenie do innowacyjnych rozwiązań, które finalnie pojawią się w postaci rynkowych produktów czy technologii - mówi profesor Tomasz Woliński, Przewodniczący POB Photonics. Jakie jeszcze wyzwania czekają na niego i naukowców działających w ramach POB Photonics? Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu z serii "Kwestionariusz Przewodniczącego".